Legislative Committee

Twenty-four elected director area representatives and WSSDA’s vice president review and recommend positions on legislative issues. Members also serve as ex-officio members of the Federal Relations Network. Members serve two-year terms. Meetings are typically held in January, February at the Legislative Conference, May, June, September prior to the Legislative Assembly and October.

2020 Meeting Dates and Locations

See the meeting dates and locations in this PDF.

Committee Roster

  Members/Email Phone DA District Term Expires
Chris Nation 425-322-6630 1 Marysville 2019
Jim Langston 206-730-2278 1 Monroe 2020
Eden Mack 206-252-0040 2 Seattle 2020
Danny Edwards 206-660-5914 2 Riverview 2020
Sandy Hayes, Chair 425-892-4080 2 Northshore 2019
Brian Giannini Upton 206-236-3300 2 Mercer Island 2019
Marisa Peloquin 253-381-6006 3 University Place 2019
Ronda Litzenberger 253-380-4480 3 Eatonville 2020
Beth Worthington 360-979-8491 4 North Kitsap 2020
Jim Stoffer 360-775-9356 4 Sequim 2019
Rebecca Stillings, Vice Chair 360-951-2922 5 Rainier 2019
Ginny Beech 360-401-9816 5 Pioneer 2020
Mark Watrin 360-908-2479 6 Battle Ground 2019
Rob Perkins 360-450-3937 6 Evergreen 2020
Vacant 7 2019
Greg Neff 509-881-5630 7 Manson 2020
Michelle Perry 8 Sunnyside 2019
Martha Rice 509-910-0708 8 Yakima 2020
Daniel Hansen 509-590-8666 9 West Valley 2019
Cindy McMullen 509-847-3722 9 Central Valley 2020
Vacant 10 2019
Nathan Roberts 509-818-0986 10 Pullman 2020
Ruth Ladderud 509-386-7884 11 Walla Walla 2019
Derek Sarley 202-903-6247 11 Walla Walla 2020

WSSDA Board Liaison

Rick Jansons, Richland SD
WSSDA Vice President

Committee Support

WSSDA Government Relations branch supports this committee

Marissa Rathbone
Director of Government Relations
Office: 360-252-3010
Cell:360-481-5842

Logan Endres
Government Relations Coordinator
Office: 360-252-3011
Cell:360-742-4435