Federal Relations Network

School directors from each congressional district participate in NSBA’s Federal Relations Network legislative program. One conference is held in late January or early February in Washington, D.C., where FRN members are briefed on NSBA’s legislative program and meet with members of Congress. Throughout the year, FRN members support the program via written or phone contact with Washington’s members of Congress.

Chair: Cindy McMullen

FRN Members by Congressional District

Congressional District Map | WSSDA Director Area Map

First Congressional District (Rep. Suzan DelBene)
Coordinating Member
Nancy Truitt Pierce Monroe 1
Participating Members
Mark Stuart Lake Washington 2
Sandy Hayes Northshore 2
Danny Edwards Riverview 2
Mari Taylor Lake Stevens 1
David Iseminger Lake Stevens 1
Siri Bliesner Lake Washington 2
Carol Van Noy Riverview 2

Riverview
Riverview
Second Congressional District (Rep. Rick Larson)
Coordinating Member
Chris Nation Marysville 1
Participating Members
Pete Lundberg Marysville 1
Roger Myers Stanwood-Camano 1
Julie Dean Stanwood-Camano 1

Third Congressional District (Rep. Jamie Hererra Beutler)
Coordinating Member
Mavis Nickels Battle Ground 6
Robert Perkins Evergreen 6
Participating Members
Victoria Bradford Evergreen 6
Todd Yuzuriha Evergreen 6
Deborah Heart Goldendale 8

Evergreen
Fourth Congressional District (Rep. Dan Newhouse)
Coordinating Member
Martha Rice Yakima 8
Participating Members
Joette Barry Grand Coulee Dam 7
Linda King Mount Adams 8
Donald Davis Jr. Yakima 8
Rick Jansons Richland 11
Kathy Lambert Selah 8
Scott Lehrman Pasco 11
Sandra Linde Sunnyside 8
Michelle Perry Sunnyside 8
Roger Thompson Palisades 7
Brian Brooks Kennewick 11

Fifth Congressional District (Rep. Cathy McMorris Rodgers)
Coordinating Member
Debra Long Central Valley 9
Participating Members
Cindy McMullen Central Valley 9
Carri Breckner Deer Park 9
Scott Carruth Ritzville 10
Keith Clark Central Valley 9
Suzanne Dolle Cheney 10
Eric Keller Deer Park 9
Joanne Greer Deer Park 9
Jerrall Haynes Spokane 9
Pam McLeod West Valley 9
Daniel Hansen West Valley 9
Ruth Ladderud Walla Walla 11

 

Sixth Congressional District (Rep. Derek Kilmer)
Coordinating Member
Cindy Kelly Port Angeles 4
Participating Members
Scott Heinze Tacoma 3
Carolynn Perkins Bremerton 4
James Dee Stoffer Sequim 4
Bruce Richards Central Kitsap 4
John Campbell North Mason 4
Virginia Beech Pioneer 5

Seventh Congressional District (Rep. Pramila Jayapal)
Coordinating Member
Vacant    
Participating Members
Eden Mack Seattle 2
Jill Geary Seattle 2
Zabette Macomber Vashon Island 2
Carin Chase Edmonds 1

Eighth Congressional District (Rep. Dave Reichert)
Coordinating Member
Brenda Rogers Bethel 3
Participating Members
Aurora Flores Manson 7
Carrie Sorensen Cascade 7
Mary Jane Glaser Tahoma 2
Carolyn Simpson Snoqualmie Valley 2
Lisa Callan Issaquah 2
Harlan Gallinger Issaquah 2

Ninth Congressional District (Rep. Adam Smith)
Coordinating Member
Geoffrey McAnalloy Federal Way 2
Participating Members
Claire Wilson Federal Way 2
Marnie Maraldo Issaquah 2
Anne Moore Issaquah 2
My-Linh Thai Bellevue 2

Tenth Congressional District (Rep. Denny Heck)
Coordinating Member
Rebecca Stillings Rainier 5
Participating Members
John Wagemann Clover Park 3
Melanie Morgan Franklin Pierce 3

Committee Support

WSSDA administration team supports this committee